dsdturk, cinsel gelişim ve hipospadiyas derneği

23.8.2017.Çarşamba

image


CİNSEL GELİŞİM KUSURLARI

Sorular ve cevaplar

S: DSD ya da Cinsel Gelişim Kusurları nedir?
C:
“Cinsel Gelişim Kusurları” ya da “Disorders of Sex Development”, kişinin cinsel gelişiminin bilinen anlamda erkek ya da kız yönünde gelişmemesini ifade eder.

S: Cinsel gelişim kusuru ile doğan bir bebeğin ismi, nüfus cüzdanı, kıyafeti ile ilgili sorunlarda önerileriniz nelerdir?
C:
Cinsel gelişim kusuru olan bebeklerde, tetkiklerin sonuçlarının elde edilmesi ve cinsiyetin doktorlar tarafından belirlenmesine kadar beklenmelidir. Tercih edilecek isimlerin hem kız hem de erkek çocuğu için kullanılabilecek olmasına dikkat edilmelidir. Kıyafet seçiminde belirgin bir renk tercih edilmeden, bebeğin cinsiyetini soran kişilere “bazı nedenlerle gereken tetkiklerin sonucunu bekliyoruz” yanıtı verilebilir. Bekleme süresi içinde bu durumun aile dışından kişiler ile mümkün olduğu kadar az konuşulması faydalı olacaktır.

S: “Çift cinsiyet” nedir, ya da “çift cinsiyetli olmak” mümkün müdür?
C:
Genetik sebeplerle diğer tüm organlarımızda görülebilecek doğumsal-yapısal sorunlar cinsel organda da olabilir. Yapılan araştırmalar, dış genital yapısında belirsizlik olsa bile bir kişinin her iki cinsiyete sahip olamayacağını göstermektedir. Eskiden sıklıkla kullanılan “çift cinsiyet” ifadesi oldukça yanlıştır. “Normal” olarak değerlendirilen erkek ve dişi cinsel organları, görüntü ve boyut açısından kişiden kişiye oldukça farklılıklar gösterir. Genital organ yapısı yanında, beyinde bazı bölge ve yapıların da hormon etkisi altında kaldığı ve yapısal değişiklikler göstererek kişinin cinsel kimlik gelişimini etkilediği bilinmektedir. Bu sebeple, yalnızca dış cinsel organ yapısına bakarak kişinin cinsiyetini/cinsel kimliğini belirlemek mümkün değildir.

S: Hastaneden çıkmadan bebeğin ameliyat olması gerekir mi?
C:
Tetkiklerin sonuçlarının elde edilmesi uzayabilir ve dış genital yapı aileyi rahatsız ediyor olsa bile hastaneden çıkmak gerekebilir. Elde edilen sonuçlar ile cinsiyet kesin olarak belirlense bile, çoğu olguda ameliyatın uygulanması 2. aydan sonra gerçekleştirilir.

S: Erkek ya da kız çocuğunda görülebilecek, cinsel organı ilgilendiren kusurların cerrahi tedavisi ne zaman yapılmalıdır?
C:
Cinsel gelişim kusurlarının farklı sebepleri olduğu gibi, aynı sebeple oluşan kusurlu yapının derecesi de kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle, ameliyat endikasyonu da, ameliyat zamanlaması da kişiden kişiye farklılık gösterir.Dikkat edilmesi gereken, doğru tanı konulması ve bu doğrultuda yapılacak ameliyatların fonksiyonel açıdan geri dönüşü olmayan cerrahi girişimleri içermemesidir.

Sorularınız için info@dsdturk.org adresine yazabilirsiniz.


image

©Copyright 2006  Hüseyin ÖZBEY MD All Rights Reserved
Daha fazla bilgi için: info@dsdturk.org
www.dsdturk.org